Den 3 juli 2022 är det dags för Tusen Trädgårdar igen, arrangemanget som vänder sig till alla trädgårdsintresserade och alla trädgårdar. Här är alla sorters trädgårdar med, de som är jättestora och pyttesmå, de som är pedantiskt skötta och de som bara är till lyst, de som är fulla av ovanliga växter och de som har fina blommor utan namn eller är mer en lekplats eller ett grönsaksland. Eller som ännu bara finns i fantasin…

Skulle du vilja visa din pärla? Men hur gör man och vad ska man tänka på?

Ulla Lennartsson vet allt om detta och kommer att hålla i en studiecirkel för vår förening. Där pratar vi om allt möjligt (och en del som kan verka omöjligt först!). Kom och var med – det är inget tvång kopplat till kursen till exempel att man måste öppna sin trädgård, utan detta är för dig som funderar på det.

Om deltagarna önskar så kan vi besöka varandras trädgårdar, eller så fikar vi och pratar bara.

Hör av dig till Ulla för att få veta mera: ulla.tunATtelia.com (Byt ut AT mot ett snabel-a)